PL EN

Logo Rzeszowskie piwnice

0 0,00 zł
Jagiellońska 24 - oprowadzanie po willi Januszów

Jagiellońska 24 - oprowadzanie po willi Januszów

Czas trwania: ± 90 minut

10 sierpnia 2024 godz.: 12:00

Czy wiesz, że Edwardowi Januszowi i jego rodzinie zawdzięczamy nie tylko bezcenne zdjęcia dokumentujące na przestrzeni dziesięcioleci historię i mieszkańców Rzeszowa, ale także wprowadzenie w zabudowę miejską nowoczesnego sznytu?
Wszystko to dzięki modernistycznej willi Fryderyka Janusza, syna Edwarda, z lat 1932-1934, która, wyprzedzając o kilka lat przyspieszoną modernizację związaną z powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego, stanowiła pierwszy krok w kierunku wizualnego, ale też obyczajowego "odświeżenia" i "odmłodzenia" naszego miasta. O tym, na czym polegała nowoczesność w Rzeszowie w pierwszej połowie lat 30. XX wieku oraz dlaczego najpełniej można było ją wyrazić w architekturze opowiemy podczas zwiedzania willi Fryderyka przy ul. Jagiellońskiej 24.
Przyjdź i przekonaj się, że rzeszowskie Janusze to nie tylko mistrzowie fotografii, ale także lokalni piewcy nowoczesności w ujęciu pełnym szacunku dla tradycji.

O prowadzącej:
Karolina Chomiczewska – ur. w 1988 r. w Rzeszowie, ukończyła Historię Sztuki oraz Filologię włoską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka wielu opracowań konserwatorskich zabytków nieruchomych oraz artykułów i tekstów poświęconych architekturze rzeszowskiego modernizmu. W 2017 roku jej tekst „Motory w mieście emerytów”, opisujący zabytki rzeszowskiego modernizmu
w odniesieniu do głębokich przemian społeczno-gospodarczych Rzeszowa w związku z budową COP-u – zajął pierwsze miejsce w kategorii Czytelnik w ogólnopolskim konkursie „Kroniki Rozwoju” zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową i Narodowy Bank Polski i poświęconym osiągnięciom gospodarczym II Rzeczypospolitej. Współpracowała z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną w zakresie tworzenia i popularyzacji odpowiednio: szlaku rzeszowskiego modernizmu i szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w Rzeszowie. Przewodniczka po tychże szlakach. Pracuje w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Poza ochroną zabytków jej pasją jest język i kultura Włoch.

Wybierz bilety: dostępne: 11

|

maksymalnie do zakupu: 11

Bilet - zwiedzanie willi Januszów

15,00zł
0

Bilety w koszyku

Trasa podziemna - bilet normalny

Lorem ipsum dolor sit ametco nsecteturcon sectetur consectetur adipisicing elit. Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipisicing elit.

Ilość: 3 46 PLN
0 0,00