PL EN

Logo Rzeszowskie piwnice

0 0,00 zł

Interaktywna legenda

Obrazy historii

Wydarzenia

Interaktywna legenda

2024-08-10

Obrazy historii

2024-08-10

Zdjęcie - Jagiellońska 24 - oprowadzanie po willi Januszów

Czas trwania: ± 0minut

Godziny i dostępność biletów:

Czy wiesz, że Edwardowi Januszowi i jego rodzinie zawdzięczamy nie tylko bezcenne zdjęcia dokumentujące na przestrzeni dziesięcioleci historię i mieszkańców Rzeszowa, ale także wprowadzenie w zabudowę miejską nowoczesnego sznytu?
Wszystko to dzięki modernistycznej willi Fryderyka Janusza, syna Edwarda, z lat 1932-1934, która, wyprzedzając o kilka lat przyspieszoną modernizację związaną z powstaniem Centralnego Okręgu Przemysłowego, stanowiła pierwszy krok w kierunku wizualnego, ale też obyczajowego "odświeżenia" i "odmłodzenia" naszego miasta. O tym, na czym polegała nowoczesność w Rzeszowie w pierwszej połowie lat 30. XX wieku oraz dlaczego najpełniej można było ją wyrazić w architekturze opowiemy podczas zwiedzania willi Fryderyka przy ul. Jagiellońskiej 24.
Przyjdź i przekonaj się, że rzeszowskie Janusze to nie tylko mistrzowie fotografii, ale także lokalni piewcy nowoczesności w ujęciu pełnym szacunku dla tradycji.

O prowadzącej:
Karolina Chomiczewska – ur. w 1988 r. w Rzeszowie, ukończyła Historię Sztuki oraz Filologię włoską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka wielu opracowań konserwatorskich zabytków nieruchomych oraz artykułów i tekstów poświęconych architekturze rzeszowskiego modernizmu. W 2017 roku jej tekst „Motory w mieście emerytów”, opisujący zabytki rzeszowskiego modernizmu
w odniesieniu do głębokich przemian społeczno-gospodarczych Rzeszowa w związku z budową COP-u – zajął pierwsze miejsce w kategorii Czytelnik w ogólnopolskim konkursie „Kroniki Rozwoju” zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową i Narodowy Bank Polski i poświęconym osiągnięciom gospodarczym II Rzeczypospolitej. Współpracowała z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną w zakresie tworzenia i popularyzacji odpowiednio: szlaku rzeszowskiego modernizmu i szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w Rzeszowie. Przewodniczka po tychże szlakach. Pracuje w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Poza ochroną zabytków jej pasją jest język i kultura Włoch.

Zdjęcie - Obrazy historii - samodzielne zwiedzanie piwnic

Czas trwania: ± 45minut

Godziny i dostępność biletów:

Obrazy historii – samodzielne zwiedzanie piwnic  
W tej ścieżce zwiedzania umożliwiamy Państwu samodzielne odkrywanie tajemnic Rzeszowa oraz jego podziemi. Przechodząc kilkudziesięcioma piwnicami i łączącymi je korytarzami, zwiedzający, dzięki multimediom pokonuje barierę czasu, cofając się do XIV wieku, gdy miasto powstawało i stopniowo przechodząc aż do współczesności. Zwiedzanie rozpoczyna się krótkim wprowadzeniem w historie Rzeszowa oraz Rzeszowskich Piwnic.


Pictures of history – individual tour

In this tour we allow you to independently discover the secrets of Rzeszów and its underground. Passing through dozens of cellars and corridor connecting them, the visitor, thanks to Multimedia and boards with description, overcomes the time barrier, going back to the 14th century, when the city was founded, and gradually progressing to the present. The tour begins with a brief introduction to the history of Rzeszów and the Rzeszów Cellars

Zdjęcie - Zwiedzanie Zamku Lubomirskich

Czas trwania: ± 90minut

Godziny i dostępność biletów:

Zwiedzanie Zamku Lubomirskich
Tak, to nie żart. Od pierwszego weekendu lipca do ostatniego weekendu sierpnia zapraszamy na zwiedzanie Zamku Lubomirskich! Jest to szersza miejska oferta turystyczna skierowana zarówno do odbiorcy lokalnego jak i przyjezdnego. Będą to trzy wejścia dziennie o następujących godzinach 12:00, 14:00 i 16:00. Po największym zabytku miasta oprowadzać będą przewodnicy z rzeszowskiego oddziału PTTK, którzy miejsce to znają jak nikt inny i zawsze mają w zanadrzu pełne znanych i nieznanych faktów z dziejów zamku, niegdysiejszej siedziby rodowej Ligęzów i Lubomirskich. Weekendowe zwiedzanie zamku w wakacje 2024 r. obejmować będzie między innymi dziedziniec, salę rozpraw, salę balową, wieżę zamkową oraz podziemia dawnego więzienia

Informacje praktyczne:
Ilość miejsc jest ograniczona a czas zwiedzania zamku to około 1,5 godziny. Zakupiony bilet obowiązuje na konkretną godzinę a koszt biletu to 30zł od osoby. Należy pojawić się na 10 minut wcześniej przed wyznaczoną godziną zwiedzania przy bramie wejściowej do zamku przy Placu Śreniawitów.
Zapraszamy serdecznie do zakupu biletów!